Οι «γουναράδες» το απέδειξαν και στην Αρναία, αφού νίκησαν εύκολα το Στρατώνι 77-60, έκαναν το δύο στα δύο στον βόρειο όμιλο της Β΄ Εθνικής και εν αντιθέσει με πέρυσι (όταν είχαν χάσει πολλά παιχνίδια στο ξεκίνημα της σεζόν ), έχουν μπει φουριόζοι στο νέο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου,  μετά τα πρώτα δύο αναγνωριστικά δεκάλεπτα απέδωσαν σε υψηλά στάνταρ και στο 28ο λεπτό, το 45-59 έμοιαζε να τους δίνει ασφάλεια. Κάτι τέτοιο επιβεβαιώθηκε, όταν σε ένα διάστημα πίεσης από την πλευρά των γηπεδούχων, που μείωσε τη διαφορά στους οκτώ πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου (60-68), κατάφεραν με ένα σερί 0-9 να ολοκληρώσουν τον αγώνα με ιδανικό τρόπο.

Επόμενος αγώνας για το συγκρότημα της Καστοριάς την  Κυριακή που μας έρχεται κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, Αγρίνιο εναντίον Μεσολογγίου… σημειώσατε «άσσο»! Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ήταν απόλυτα κυρίαρχη στη «μάχη» της Αιτωλοακαρνανίας, και δη στο τελευταίο δεκάλεπτο, απέναντι στον Χαρίλαο Τρικούπη, για να τον «συντρίψει» με 89-69 και να πραγματοποιήσει με εμφατικό τρόπο την πρώτη του νίκη στην φετινή Β’ Εθνική, δείχνοντας για ακόμη μία φορά τη σπουδαία δυναμική της έδρας της. Χαρακτηριστικό, είναι το γεγονός ότι με την πάροδο 30 λεπτών, το σκορ βρισκόταν μόλις στο 60-52, με τους Μεσολογγίτες να έχουν μειώσει με τον Παπαδιονυσίου και τον Ψάλτου. Με τον Μπερερή, όμως, να κάνει την αρχή και τους Σταυρόπουλο, Μακρή, Γκόβα να ακολουθούν, το Αγρίνιο προέβη σε ένα σπουδαίο επιθετικό «κρεσέντο», το οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε αυτόν το θρίαμβο.

«Δια πυρός και σιδήρου» πέρασε από την Ξάνθη ο Ερμής Αγιάς, κερδίζοντας με 69-67 την τοπική Ασπίδα. Μετά από ένα ισορροπημένο ουσιαστικά πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 34-35, οι ίδιοι με ηγέτη τον Κόμματο πήραν «κεφάλι» στο σκορ και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με «αέρα» πέντε πόντων (47-52). Το 52-59 στα μέσα του δεκαλέπτου, έδινε τον πρώτο λόγο στον Ερμή, αλλά ένα σερί 7-0 μέσα σε ένα λεπτό από την Ασπίδα έφερε και πάλι τις δύο πλευρές στην… αρχική τους αφετηρία. Έκτοτε, εναλλάσσονταν το σκορ και καθοριστικό ήταν ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Περρωτή στα 15 δεύτερα πριν το τέλος, που διαμόρφωσε το 65-68. Ο Κουτσογιάννης με καλάθι στα 11″ επανέφερε την απόσταση στην ελάχιστη τιμή της και η Ασπίδα μετά την ευστοχία κατά το ήμισυ του Ερμή, είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι. Ο Κουτσογιάννης, όμως, θα ήταν «μοιραίος» σε αυτή την περίπτωση και η ομάδα της Αγιάς θα πανηγύριζε ένα σπουδαίο «διπλό».

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Βέροια, ο Φίλιππος αναδείχθηκε νικητής με το 77-76 επί του Πιερικού Αρχελάου, έπειτα από δύο παρατάσεις. Οι δύο ομάδες, πέρασαν αμφότερες από την «ψυχρολουσία» της απώλειας προβαδίσματος για να οδηγηθεί ο αγώνας σε έξτρα πεντάλεπτο, με τους παίκτες του Δημήτρη Γκίμα να χάνουν προβάδισμα 11 πόντων που είχαν στο τέλος του ημιχρόνου (40-29) και να βλέπουν τους αντιπάλους τους να φέρνουν το ματς στα ίσια, αφού πρώτα μείωναν σταδιακά τη διαφορά (61-61). Στη συνέχεια, ήρθε η δική τους σειρά να «σοκάρουν» τον Πιερικό, αφού με απίστευτο τρίποντο του Πάρος στα 5″ πριν το τέλος της πρώτης παράτασης, ισοφάρισαν σε 67-67, ενώ ο συγκλονιστικός Σιόλογκας τους κρατούσε στο παιχνίδι. Στη δεύτερη παράταση, κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» και το 75-71 στα 17″ εξασφάλισε την επιτυχία τους, αφού επέδειξαν ψυχραιμία στην έσχατη απόπειρα των φιλοξενουμένων.

Ο Ερμής Λαγκαδά πέρασε άνετα και από τη Γέφυρα, με το 82-71 επί της ομώνυμης ομάδας. Το συγκρότημα του Βασίλη Αγγέλη, απλοποίησε την κατάσταση, όταν στο ημίχρονο είχε προβάδισμα 18 πόντων (26-44). Στη συνέχεια, δεν είχε πρόβλημα να συνεχίσει να κάθεται χωρίς… ενόχληση στη θέση του «οδηγού», διατηρώντας το ευρύ προβάδισμά του μέχρι το φινάλε και φανερώνοντας από πολύ νωρίς την υψηλή του δυναμικότητα.

Το δικό του «δύο στα δύο» έκανε και ο Πολύγυρος, κερδίζοντας την ΧΑΝΘ με 66-63. Οι παίκτες των Πεγιά-Παπαδόπουλου, σε ένα ματς που εξαρχής φάνηκε ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, είχαν το πάνω χέρι, με το ημίχρονο να λήγει στο 35-32. Παρά το γεγονός, ότι οι Θεσσαλονικείς ήταν πάντοτε στη διεκδίκηση του νικηφόρου αποτελέσματος, κατάφεραν να κρατήσουν «σφιχτά» τα κεκτημένα τους έως το τέλος, με το ξεκίνημά τους στην φετινή Β’ Εθνική να είναι ιδιαίτερα υποσχόμενο, σε σχέση με την περασμένη χρονιά.

«Ηχηρό σεφτέ» έκανε ο ΑΣ Καρδίτσας, «διαλύοντας» με 70-49 τον Αίαντα. Οι Θεσσαλοί, μετά από την ήττα στην πρεμιέρα από τον Πιερικό Αρχέλαο, «ξέσπασαν» πάνω στην ομάδα του Ευόσμου, υπηρετώντας ιδιαίτερα το αμυντικό τους πλάνο, με το οποίο κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, κάτω από τους 50 πόντους. Με αυτό τον τρόπο, κατάφεραν έστω και στη δεύτερη αγωνιστική, να δώσουν ένα εξαιρετικά θετικό «δείγμα» των δικών τους δυνατοτήτων.

Ανάλογη ήταν η περίπτωση του Πευκοχωρίου, το οποίο επικράτησε του Ανατόλια με 87-73. Η Ευρώπη, είχε την ευκαιρία να επανορθώσει τη «βαριά» ήττα από τον Ερμή Λαγκαδά μπροστά στο κοινό της και την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, φέρνοντας το παιχνίδι σε υψηλό τέμπο, με το Ανατόλια να μην καθίσταται ικανό να ακολουθήσει μέχρι το τέλος, παρότι για ένα ημίχρονο βρισκόταν μπροστά.

Το φύλλο αγώνα:

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 60-77
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Δαμίγος
Δεκάλεπτα: 14-18, 30-33, 50-62, 60-77
Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 13(4), Πολιτόπουλος 2, Δελίδης 3(1), Σαμαράς 6(2), Ζυγούρας, Θωμαΐδης 7(1), Σουτζόπουλος 15(3), Φλιάτης Ι. 4, Δασκαλόπουλος 10
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10(2), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 2, Μπέγος, Ελευθεριάδης 19(2), Χότζα, Τερσενίδης 5(1), Τασιούδης 8, Τεπετίδης 4, Αντωνιάδης 14(3), Μπένας 8, Τσότσος 8

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Φίλιππος Βέροιας-Πιερικός Αρχέλαος  77-76 (2 παρ.)

You May Also Like

Πραγματοποιήθηκε το 15ο Τουρνουά ποδοσφαίρου αφιερωμένο στη μνήμη του συνοριακού φύλακα Ιωάννη Παμπουκίδη

Πραγματοποιήθηκε το 15ο Τουρνουά ποδοσφαίρου αφιερωμένο στη μνήμη του συνοριακού φύλακα Ιωάννη…

Ο Τεντόγλου έκλεισε στόματα: «Απάντησε» με κορυφαία επίδοση στον κόσμο (8,41μ.), με άλλο… παπούτσι

Ο Μίλτος Τεντόγλου… αγρίεψε μετά την ακύρωση του 8,40μ., που είχε σημειώσει…

Παιδική και προ-παιδική ομάδα του ΠΑΣ Λεύκης στο τουρνουά Φλώρινας

Με μοναδική επιτυχία ολοκλήρωσε την εξόρμηση του ο ΠΑΣ Λεύκης στην Φλώρινα,…

Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Τρία φάρμακα για καρδιακές παθήσεις βρέθηκαν στο δείγμα της Βαλίεβα

Σύμφωνα με τους New York Times στον οργανισμό της Καμίλα Βαλίεβα βρέθηκε…

Δεσκάτη: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αλεξίπτωτου Πλαγιάς

Με τη συμμετοχή 120 αθλητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό ξεκινά…

Γ’ Εθνική: Ήττα της Καστοριάς στη Φιλιππιάδα

Α.Σ. Καστοριάς: Αγωνιστική δραστηριότητα τμημάτων του συλλόγου το Σαββατοκύριακο 3-4 Ιουνίου